Choď na obsah Choď na menu
 


Povesť, podľa ktorej sa prví obyvatelia osady usídlili okolo prameňa slanej vody, doviedla pracovníkov informačného centra mesta Slaný k myšlienke založiť zbierku soľničiek.   

Mestečko Slaný, ležiace v okrese Kladno, v Stredočeskom kraji sa takto dostáva do povedomia ako miesto, kde majú ako prví na svete zbierku soľničiek. Nápad, ktorý sa začal realizovať od 1. apríla 2011, mal veľký úspech a na začiatku roka 2013 zbierka soľničiek sa skladala už z 1400 exponátov.   

Soľničky do zbierky posielajú ľudia nielen z Českej republiky ale aj nadšenci zo zahraničia. V zbierke sa nachádzajú, napríklad, soľničky z ostrova Maurícius kúpené niekde v džungli od domorodého obchodníka. Z ďalších krajín sú to soľničky zo Sýrie, Kanady, USA, Singapuru, Grécka, Spojených arabských emirátov, Kene, Nového Zélandu.

Exponáty pribúdajú stále. Nájdeme soľničky drevené, keramické, plastové, sklenené, staré i moderné, rôznych tvarov a veľkostí. Niektoré boli vyrobené priamo pre túto zbierku. Každý kto prispeje do rozšírenia zbierky darovaním svojej soľničky je odmenený Pamätným listom a je zapísaný do Pamätnej knihy, v ktorej sú spomienky a rôzne úsmevné príhody spojené so soľničkou.

Najväčšia soľnička je drevená. Zmestí sa do nej až 40 kg soli, je vysoká 120 cm, ale vďaka dôvtipnej konštrukcii si z nej jedlo môže osoliť každý. Zaujímavá je aj soľnička v štýle chodskej keramiky.

Infocentrum mesta Slaný sa rozhodlo svoju unikátnu zbierku soľničiek propagovať aj vydaním vreckových kalendárikov. Šesť zaujímavých exponátov zo zbierky soľničiek sa ocitlo prvý raz na hlavnej strane vreckových kalendárikov v roku 2013 a ďalšie sa budú zobrazovať na kalendárikoch v ďalších rokoch.